Oбразователна програма, която включва създаването на методология за мониторинг на реките в близост до промишлените предприятия и следенето на състоянието на биологичното разнообразие цели достигането на нови форми на сътрудничество на местно ниво за опазване на околната среда.
Това се случва в рамките на проекта „Осинови река”, който се финансира по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2009-2014.
Първото обучение се проведе в началото на май и в него ще вземат участие девет преподаватели от Професионалната гимназия по селско стопанство град Луковит, ОУ „Л. Каравелов”, с. Златна Панега и ОУ „Христо Ботев” с. Румянцево. В обучението се включиха експерти от Регионалния исторически музей в Плевен, служители на завод Златна Панега Цимент АД, както и представители на бенефициента, Регионален екологичен център – България. Те се запознаха с методите за наблюдение и тяхното приложение. След теоретичната част групата обходи места по течението на река Златна Панега, за да тества уредите за измерване на качеството на водите и протоколите за мониторинг.
Първите обучени ученици бяха запознати с методиката за наблюдение, индикаторите и животинските и растителни видове характерни за района. Разработената пилотна образователна програма е приложима за събиране на данни във всеки друг район – езеро, река или гора.
На обучението беше представен и разработеният в рамките на проекта интернет сайт – www.adopttheriver.eu В него е предвиден модул за доброволчески мониторинг на качеството на водите и биологичното крайречно разнообразие на р. Златна Панега. Там ще се въвеждат полевите протоколи от наблюденията на учениците. Данните ще се обобщават, а резултатите ще се докладват пред Изпълнителна агенция по околна среда (ИАОС), в рамките на системата за доброволчески мониторинг.