По време на двуседмичнимисии в края на 2016 г. и началото на 2017 г. ще се извърши пълна оценка на българския финансов сектор. Това гласи съобщение на Министерството на финансите (МФ) по повод Програмата за оценка на финансовия сектор в България, които се провежда съвместно от Международния валутен фонд(МВФ) и Световната банка (СБ).
Мисията стартира днес и ще продължи до 8 юли, като целта на първоначалната мисия е да бъде определен точният обхват на оценката, като самата оценка ще се извърши по време на две двуседмични мисии в края на тази и началото на следващата година, поясняват от финансовото министерство, цитирани от investor.bg.
По време на откриващата среща министърът на финансите Владислав Горанов е запознал ръководителите на мисията – Майкъл Мур от страна на МВФ и Илиас Скамнелос от страна на СБ – с българската финансова и икономическа конюнктура.
На срещата са били още заместник-министърът на финансите Карина Караиванова, постоянният представител на МВФ за
България и Румъния Алехандро Хайденберг и Нолвия Сака-Сака от отдел „Пари и капиталови пазари“ в МВФ.
Според Горанов FSAP ще подсили и текущия преглед на активите на банковата система. FSAP е оценка, която се извършва съвместно от МВФ и Световната банка и представлява изчерпателен анализ на финансовия сектор на една държава и включва два основни компонента – оценка на финансовата стабилност и оценка на финансовото развитие.
Пълната оценка на българския финансов сектор трябва да бъде факт след прегледа на активите в банковия и небанковия финансов сектор, като тя бе заложена в 18-месечния план за действие на новия гуверньор на БНБ Димитър Радев. Неговата идея беше до края на декември 2016 г. българският финансов сектор да премине през финална оценка.