Изследователи от университета в град Отаго в Нова Зеландия направиха грандиозни открития, свързани с разработката на лекарство срещу рака.
Новозеландските медии излязоха с информация, че университетски учени са открили нов тип вирус, който атакува туморите клетки, без да разрушава здравите. В своето изследване научните работници са използвали модерно оборудване с изключително висока резолюция, което нагледно показва процеса на разрушаване на раковите клетки от новооткрития вирус Seneca Valley (SVV).
Ръководителите на проекта споделят, че са обнадеждени от резултатите на проучването и смятат, че новите разкрития ще бъдат от полза за развитието на медицината. Те изразяват готовност да продължат с изследванията, имащи за цел да намерят ползотворно приложение на вируса в медицинската практика.
Микробиологичното изследване показва обещаващи резултати. Експертите твърдят, че вирусът SSV директно навлиза в клетките на туморните образувания, без да осъществява контакт с останалите.
Следващите експерименти на изследователския екип ще им предоставят повече информация относно възможностите за модификация на вируса, която ще превърне SSV в ефективно средство за борба с развитието на различните ракови заболявания. Основният проблем на този етап е, че вирусът е подложен на атаки от страна на имунната система на организма.
Вирусът SSV е привлечен от протеина ANTXR1, който се съдържа в раковите клетки, но организмът на човека го разпознава като заплаха и бързо изработва имунитет, който да го предпази. Бъдещите изкуствени модификации на вируса имат за цел да преодолеят механизма на естествената имунна защита.