До края на 2018 г., когато е първото българско председателство на Съвета на ЕС, по Националната програма за развитие „България 2030“ трябва да бъде постигнат консенсус и стратегическият документ да бъде приведен в синхрон с европейския и с глобалния дневен ред за развитие. „Това заяви държавният глава Росен Плевнелиев в неформална дискусия със студенти в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по бъдещите приоритети на Националната програма за развитие „България 2030“.
Според държавния глава, основният принцип при изработването на програмата за развитие до 2030 г. трябва да бъде надграждането. „Националната програма за развитие „България 2030“ трябва да стъпи върху „България 2020“ и да бъде в синхрон също така с глобалните цели в световния дневен ред за развитие, които страната ни е приела да изпълнява“, посочи президентът Росен Плевнелиев. Държавният глава допълни, че целите в Парижкото споразумение за климата и глобалният дневен ред на ООН за развитие също трябва да намерят място в Националната програма за развитие на България до 2030 година.
По думите на президента Плевнелиев, в момента в света се случват няколко мащабни процеса – технологична, социална и демократична и геополитическа революция. „Как ще се впише България в тези процеси зависи днес от всички нас и от вас, които през 2030 година ще носите отговорност за управлението на държавата ни“, обърна се държавният глава към младите хора.
Пред студентите президентът открои трите двигателя на икономическото развитие за всяка държава – инвестициите, потреблението и иновациите. „За да има повече инвестиции обаче, трябва по-добро образование, по-добра бизнес среда и върховенство на закона. Затова съдебната реформа е част от колективното ни усилие да бъдем по-богати. Гражданите ще се чувстват по-добре в собствената си страна, когато политиците не пренастройват стандартите на всеки четири години“, подчерта Росен Плевнелиев. „Имаме нужда от фокус. Само през последните 3 години в три направления – в ИТ-сектора, в автомобилната и в аутсорсинг индустрията – създадохме 30 000 нови работна места“, посочи държавният глава.
Държавният глава заяви, че „имаме нужда от активно гражданско общество и от отстояване на европейската посока на България, която много политически субекти у нас още биха поставили под въпрос. „България 2030“ е малка крачка към постигането на този идеал. У нас все повече се шири криворазбран национализъм – ще се кланят на паметника на Левски, но няма да работят за идеалите, за които той се бореше – че всеки, стъпил на българска земя роб, свободен става. Ширещият се популизъм и омраза ни отдалечават от европейския ни идеал със страшна сила“, каза още президентът в отговор на поставени от младите хора въпроси.