Президентските избори са проведени заедно с гласуването за парламент. Резултатите показват, че 53,6% от турските граждани подкрепят управлението на Реджеп Ердоган , а 42,4% са гласували в подкрепа на неговата Партия на справедливостта и развитието. Освен партията на Ердоган законовия праг от 10% за влизане в турския парламент преминава и Партията на националистическото действие, която действа в съюз с Партията на справедливостта и развитието. Тя е събрала приблизително 11% от вота, което означава, че заедно двете партии печелят парламентарно мнозинство.
На базата на преброените до момента гласове достъп до турската власт ще получат и Партията на доброто с председател Мерал Акшенер, прокюрдски настроената Демократична партия на народите и опозиционната на Ердоган Демократична партия на народите.
Статистическите данни на Андолската осведомителна агенция показват, че по време на избирателния ден в южната ни съседка са подадени множество сигнали за нарушения, които обаче са концентрирани в югоизточната част на страната, а избирателната активност е достигнала близо 90%. Едни от най-верните симпатизанти на Ердоган са турските емигранти в Германия.
След конституционния референдум в Турция от април 2017 г., който въвежда значителни промени, касаещи формата на управление на държавата, победата на Ердоган означава, че в неговите ръце ще бъде съсредоточена цялата изпълнителна власт. Това кара критиците му да наричат управлението му авторитарно и изказват притесненията си по повод на това, че Реджеп Ердоган се превръща в най-влиятелния лидер в новата история на Турция. Турският държавен глава не крие амбициите си да се достигне нов връх в политическата си кариера, като стане най-дълго управлявалия републиката политик с управление по-дълго от 15 години. В момента най-дългото управление на страната принадлежи на създателя на съвременна Турция Мустафа Кемал Ататюрк, който изпълнява ролята на президент на Република Турция от 1923 г. до смъртта си през 1938 г.